WhatsApp
Yükleniyor...

Kaliteli Web Sitesi Özellikleri Nelerdir?

Yazılarımız ve Makalelerimiz.

Anasayfa Kurumsal Blog Kaliteli Web Sitesi Özellikleri Nelerdir?
02 Ocak 2023, 13:28 0 Yorum 175 Okuma

Her ürünün kaliteli olanı, adi-ucuz olanı olduğu gibi websitelerinin de, kaliteli ve adi-ucuz olanı vardır.

Peki kaliteli web sitesi nedir?

Web sitenin kalitesini anlamak için, websitesini oluşturan öğelerin kalitesine ayrı ayrı bakmak gerekir.

Hosting kalitesi, domain (alan adı) kalitesi, Websitenin yazılımında kullanılan yazılım (tema veya script), web sitede kullanılan içerikler (Görseller ve yazılar) websitenin kalitesini ortaya koyan unsurlardır.

Kaliteli web siteye sahip olmak için en yüksek performansı veren hosting paketini almak gerekir. Hosting paketi alırken, kullanılan CPU, RAM, İşlemci, web alanı, aylık trafik, IP vb. değerler gözönünde tutularak alınır.

Domain (alan adı) kısa ve akılda kalıcı olmalıdır, tıpkı marka gibi. Uzun alan adlarının akılda kalması da zordur ve sitenize bir giren, bir daha giremeyebilir. Alan adında, ingilizce harfler olmalı ve işaretler gibi karekterler olmamalıdır.

Kaliteli web sitesinde en önemli unsur bir içerik yönetim sistemi (CMS) kullanılıyorsa, yazılım kalitesi iyi olan bir tema alınmalıdır. Örneğin wordpress içerik yönetim sistemini kullanıyorsanız, temanızın test sonuçlarına bakmanız ve temanın seo, mobil uyumlu ve pagespeed değerlerinin iyi olması gerekir. Ayrıca yine wordpress altyapısını kullanıyorsanız, websitenizde kullanacağınız eklentilerin de yazılım kalitesinin iyi olması gerekir. Gereksiz kodlarla doldurulmuş ve özensiz tema ve eklentiler sitenizin geç açılmasına sebep olur.

Kaliteli web sitenin diğer önemli unsuru içeriktir. Kullanılan görsellerin kalitesi ve websitenize düzenlenerek, sıkıştırılarak girilmesi gerekir. Web sitenizde yazılarınızın, ve ürün açıklamalarınızın özenli, anlaşılır, özgün olması da diğer önemli unsurdur. Ayrıca web sitenizde kullanılacak görsellerin ve yazıların telif hakkı sorunu olmamalıdır. Başkalarına ait görsel ve yazıları kullanmanız durumunda size veya işletmenize karşı bir telif hakkı ihlal davası açılabilir.

Kaliteli web sitesine sahip olmak istiyorsanız, bizimle iletişime geçebilir veya web sitemizdeki scriptlerden satın alabilirsiniz.

 

Okuyucu Yorumları

0 Yorum